Vi analyserer, beriger og visualiserer data

Og drikker kaffe, eksperimenterer, holder fredagsbar, taler til konferencer, og cykler til arbejde

Læs mere

Septima tilbyder rådgivning, systemudvikling, services og produkter, der sikrer den optimale udnyttelse af geodata.

Firmaet er sat i verden samtidig med, at de offentlige grunddata blev sluppet fri – og vores vision er at hjælpe virksomheder, offentlige myndigheder og private organisationer med at få størst muligt udbytte af de frie data.

Septima Widget

Nem og fleksibel integration af kort og geodata i CMS

Læs mere

QGIS

Vi støtter, udvikler og underviser

Læs mere

Septima Search

Så du kan se skoven for bare træer

Læs mere

Nyheder


MapMaker-event: Widget brugergruppemøde

19. februar 2019

Reportage fra Widget brugergruppemøde

Webtilgængelighed og inspiration til forskellige måder at bruge Septima Widget var på programmet til det første Widget brugermøde, der blev afholdt d. 30. januar i Vejle.

Dagen startede med en kort præsentation af de seneste nyheder i Septima Widget. Vi fik en god snak omkring webtilgængelighed, og hvordan vi alle kan sørge for at gøre kort og data tilgængelige. I løbet af arrangementet viste deltagerne eksempler på hvordan de bruger Widget. Der var masser af gode eksempler og god debat om de forskellige implementeringer. Blandt andet viste Helle fra Vejdirektoratet, hvordan de bruger Septima Widget i forbindelse med en VVM-undersøgelse. Vi sluttede arrangementet af med en snak om, hvordan vi kan dele viden omkring anvendelsen af Septima Widget på en nem måde. I næste Widget Nyhedsbrev (tilmeld nyhedsbrev her) vil vi skrive mere om dette.

Stor tak til Rasmus Klog og Vejle Kommune for at stille mødefaciliteter til rådighed.

Allerede d. 27. marts afholder vi endnu et Widget brugergruppemøde. Det er primært for jer, der ikke havde mulighed for at deltage i det første møde. Mødet vil blive afholdt i København. Læs mere her.

MapMaker-event: Design og Kort

5. februar 2019

En eftermiddag med design og kort i fokus

Den 27. februar afholder vi en temaeftermiddag om design- og brugerfokus i kortløsninger. Det foregår kl. 16.30-18.30 i vores lokaler i København.

I vores udvikling af digitale kortløsninger prioriterer vi at arbejde med design og brugerinddragelse. Vi oplever dog tit at det er begrænset, hvad der findes af retningslinjer og netværk indenfor dette forholdsvist specifikke felt. Med denne temaeftermiddag vil vi gå nysgerrigt til emnet - gerne sammen med andre som har samme interesse.

Vi tænker at starte med et oplæg om, hvilke designelementer vi bruger, og hvordan vi arbejder. Derefter vil vi i fællesskab gennemgå eksempler på kort og løsninger, hvor design spiller (både godt og skidt) ind. Vi serverer lidt vin og chips som afslutning til dem, der har lyst.

Vi håber både at se designere med kort-interesse og GIS´ere med design-interesse.

Hvis det lyder som noget for dig, så skriv til Sofie på sofie@septima.dk

Septima MapMaker Event

Malstrøm - kan beregne hvor vandet løber hen ved oversvømmelser

13. december 2018

Septima har i samarbejde med Københavns Universitet og Styrelsen for Dataforsyning og Effektivisering (SDFE) udviklet værktøjet Malstrøm. Værktøjet kan anvendes til at beregne, hvor vandet samles ved et skybrud og identificere, hvornår en lavning fyldes op, og vandet løber over til næste lavning. Septima tilbyder videreudvikling og undervisning i brugen af Malstrøm, der i sig selv er gratis og open source.

Se mere på GitHub

Læs artikel om Malstrøm i Ingeniøren

Tilmeld nyhedsbrev Flere nyheder

Medarbejdere


Bo Overgaard

Bo Overgaard

Direktør
+45 9132 6940 bo@septima.dk
Asger Sigurd Skovbo Petersen

Asger Sigurd Skovbo Petersen

Geodata-specialist
+45 9132 6944 asger@septima.dk
Christian Fischer

Christian Fischer

Seniorrådgiver, IT-arkitekt
+45 9132 6942 christian@septima.dk
Hans Gregers Hedegaard Petersen

Hans Gregers Hedegaard Petersen

Seniorkonsulent
+45 9132 6945 gregers@septima.dk
Karsten Pihl

Karsten Pihl

Lead frontend-udvikler
+45 9132 6941 karsten@septima.dk
Klavs Pihlkjær Christensen

Klavs Pihlkjær Christensen

Seniorkonsulent
+45 9132 6946 klavs@septima.dk
Martin Bjærge Jensen

Martin Bjærge Jensen

Geodata-specialist
+45 9132 6943 martin@septima.dk
Mie Winstrup

Mie Winstrup

GIS-konsulent
+45 3168 3641 mie@septima.dk
Niels Kjellow

Niels Kjellow

Seniorudvikler
+45 9132 6947 niels@septima.dk
Björn Harrtell

Björn Harrtell

Seniorudvikler
+45 3168 3642 bjorn@septima.dk
Niels Kjøller Hansen

Niels Kjøller Hansen

GIS- og Dataspecialist
+45 3168 3643 kjoller@septima.dk
Sofie Gjedde-Simonsen

Sofie Gjedde-Simonsen

Senior UI/UX Designer
+45 3168 3645 sofie@septima.dk
Amanda Steenstrup

Amanda Steenstrup

Konsulent
+45 3168 3644 amanda@septima.dk
Nicolai Mogensen

Nicolai Mogensen

Udvikler
nicolai@septima.dk
Selcuk Yildiz

Selcuk Yildiz

Regnskabsassistent
selcuk@septima.dk
John Wika Haakseth

John Wika Haakseth

GIS/IT-udvikler
+45 3168 3646 john@septima.dk
Morten Lind

Morten Lind

Konsulent
+45 3168 3640 morten@septima.dk
Ida Hoffart

Ida Hoffart

Digital Designer
+45 3168 3046 ida@septima.dk
closefullscreen