Vi analyserer, beriger og visualiserer data

Og drikker kaffe, eksperimenterer, holder fredagsbar, taler til konferencer, og cykler til arbejde

Læs mere

Septima tilbyder rådgivning, systemudvikling, services og produkter, der sikrer den optimale udnyttelse af geodata.

Firmaet er sat i verden samtidig med, at de offentlige grunddata blev sluppet fri – og vores vision er at hjælpe virksomheder, offentlige myndigheder og private organisationer med at få størst muligt udbytte af de frie data.

Septima Widget

Nem og fleksibel integration af kort og geodata i CMS

Læs mere

QGIS

Vi støtter, udvikler og underviser

Læs mere

Septima Search

Så du kan se skoven for bare træer

Læs mere

Nyheder


Septima lancerer gratis alternativ til Google Maps

24. oktober 2018

Septima har lanceret en ny kortkomponent som meget let kan integreres i hjemmesider. I modsætning til Googles kortløsning, kræves det ikke, at man registrerer sig, og der er ikke betaling eller begrænsninger i brugen. Den nye komponent er oplagt, hvis man ønsker at vise, hvor ens firma eller butik ligger - eller hvor den lokale bridgeklub eller spejderhytte har til huse.

Vi kan se et behov for at virksomheder og andre kan få vist hvor de ligger på et kort, uden at der er reklamer for pizzarestauranter - eller for din konkurrent. Vores løsning bygger på frie, danske data af meget høj kvalitet og kortet sætter din virksomhed i centrum, uden forstyrrelser. Det giver et meget professionelt udtryk

Septima Map kan meget let sættes ind på en hjemmeside og understøtter brug på mobil, tablets og PC. Kortene i løsningen dækker hele Danmark og er en del af de frie grunddata, som staten og kommunerne står bag.

Kortet kan hentes på septima.dk/map

Velkommen til Ida Hoffart

4. september 2018

Med ansættelsen af Ida Hoffart har Septima endnu mere fokus på Design

Septima har hentet en stærk design profil ind fra mediebranchen til at understøtte Septimas visuelle ambitioner. Med Idas bredde designprofil vil hun kunne styrke Septima i både de procesmæssige og de løsningsrettede projekter, som hun selv siger bliver det et mix af design og at sidde og kode. Læs her hvad Ida har lavet før hun startede i Septima, og hvad hun kan, som kan styrke Septimas profil og produktudvikling.

Gå på opdagelse med Oplevgudenaa.dk

3. september 2018

Der er spækket med oplevelser langs Danmarks længste å, Gudenåen. Septima har for GudenåSamarbejdet udviklet et digitalt friluftskort, der gør det let at finde og anvende de mange friluftsmuligheder, som findes på og omkring Gudenåen.

Med oplevgudenaa.dk er det let at finde ruter og turforslag, fiskesteder og fugletårne, kanoisætningssteder og badesteder, arkæologiske sites og historier i landskabet, museer og andre attraktioner - og meget mere. Du kan samtidig se, hvor du kan spise og overnatte. Siden er optimeret til mobil og tablets, men kan også anvendes på en almindelig computer.

Bag GudenåSamarbejdet står de syv Gudenåkommuner - Hedensted, Horsens, Skanderborg, Silkeborg, Viborg, Favrskov og Randers samt seks turistorganisationer, Naturstyrelsens, lokale museer og lystfiskeriforeningerne. Læs mere om GudenåSamarbejdet.

Oplevgudenaa.dk er bygget på Septima Widget, der netop er udviklet til at lave enkle og elegante kort indlejret på hjemmesider.

Gå selv på oplevelse .

Kilde: youtube.

Tilmeld nyhedsbrev Flere nyheder

Medarbejdere


Bo Overgaard

Bo Overgaard

Direktør
+45 9132 6940 bo@septima.dk
Asger Sigurd Skovbo Petersen

Asger Sigurd Skovbo Petersen

Geodata-specialist
+45 9132 6944 asger@septima.dk
Christian Fischer

Christian Fischer

Seniorrådgiver, IT-arkitekt
+45 9132 6942 christian@septima.dk
Hans Gregers Hedegaard Petersen

Hans Gregers Hedegaard Petersen

Seniorkonsulent
+45 9132 6945 gregers@septima.dk
Karsten Pihl

Karsten Pihl

Lead frontend-udvikler
+45 9132 6941 karsten@septima.dk
Klavs Pihlkjær Christensen

Klavs Pihlkjær Christensen

Seniorkonsulent
+45 9132 6946 klavs@septima.dk
Martin Bjærge Jensen

Martin Bjærge Jensen

Geodata-specialist
+45 9132 6943 martin@septima.dk
Mie Winstrup

Mie Winstrup

GIS-konsulent
+45 3168 3641 mie@septima.dk
Niels Kjellow

Niels Kjellow

Seniorudvikler
+45 9132 6947 niels@septima.dk
Björn Harrtell

Björn Harrtell

Seniorudvikler
+45 3168 3642 bjorn@septima.dk
Niels Kjøller Hansen

Niels Kjøller Hansen

GIS- og Dataspecialist
+45 3168 3643 kjoller@septima.dk
Sofie Gjedde-Simonsen

Sofie Gjedde-Simonsen

Senior UI/UX Designer
+45 3168 3645 sofie@septima.dk
Amanda Steenstrup

Amanda Steenstrup

Konsulent
+45 3168 3644 amanda@septima.dk
Nicolai Mogensen

Nicolai Mogensen

Udvikler
nicolai@septima.dk
Selcuk Yildiz

Selcuk Yildiz

Regnskabsassistent
selcuk@septima.dk
John Wika Haakseth

John Wika Haakseth

GIS/IT-udvikler
+45 3168 3646 john@septima.dk
Morten Lind

Morten Lind

Konsulent
+45 3168 3640 morten@septima.dk
Ida Hoffart

Ida Hoffart

Digital Designer
+45 3168 3046 ida@septima.dk
closefullscreen