Vi analyserer, beriger og visualiserer data

Og drikker kaffe, eksperimenterer, holder fredagsbar, taler til konferencer, og cykler til arbejde

Læs mere

Septima tilbyder rådgivning, systemudvikling, services og produkter, der sikrer den optimale udnyttelse af geodata.

Firmaet er sat i verden samtidig med, at de offentlige grunddata blev sluppet fri – og vores vision er at hjælpe virksomheder, offentlige myndigheder og private organisationer med at få størst muligt udbytte af de frie data.

Septima Widget

Nem og fleksibel integration af kort og geodata i CMS

Læs mere

QGIS

Vi støtter, udvikler og underviser

Læs mere

Septima Search

Så du kan se skoven for bare træer

Læs mere

Septima OneDoor

Hoveddøren til dine data

Læs mere

Septima Skyggekort

Er der sol i haven?

Læs mere

Septima På Tur

Planlæg udflugten med skoleklassen, SFO’en eller klubben nemt og sikkert

Læs mere

Nyheder


OneDoor viser data fra Datafordeleren

30. april 2020

Vi har udviklet en datafordeler-integration til Septima OneDoor. Det betyder, at OneDoor nu kan præsentere autoritative ejendomsoplysninger fra fx Matriklen, BBR, Ejerfortegnelsen eller vurdering ved direkte opslag på Datafordeleren - uden omveje for brugeren.

Septima OneDoor er centreret om et enkelt søgefelt, der giver hurtig og nem adgang til alle understøttede datakilder – og nu altså også Datafordeleren. Det er stadig nemt at konfigurere OneDoor til også at tilgå lokale datakilder fx ESDH, byggearkiv eller økonomisystem.

OneDoor præsenterer alle oplysninger på faneblade, som giver et godt overblik og er hurtige at læse. Hvert opslag er suppleret af et kortvindue, som viser stedet og dét objekt, man har i fokus. Med eksterne eller lokale links kan man hoppe direkte til fx en BBR-meddelelse, et skråfoto eller til et lokalt sagssystem.

Læs mere om OneDoor.

Bedre til QGIS? Nye kurser online

23. april 2020

Nu kan du styrke dine QGIS-kompetencer - online. Du kan for eksempel lære smarte teknikker til opsætning af labels, til digitalisering og til, hvordan du bedst udnytter QGIS til en stærk, visuel formidling af dine data.

Her i maj tilbyder vi nemlig nye, koncentrerede, online-kurser til jer, der kender QGIS, men vil lære mere. Du kan deltage i et eller flere kurser efter behov og tid.

Hvert kursus varer i alt 1 ½ time, hvortil kommer en hjemmeopgave.

Kurserne er bygget op som et 1 times online kursus, hvor teknikkerne bliver præsenteret og demonstreret.

Derefter får du stillet en opgave, hvor du selv skal dykke ned i emnet. Det giver dig praktisk erfaring i de teknikker, som blev gennemgået. Kører du fast undervejs, er vi klar til at hjælpe dig pr. mail.

Efter et par dage holder vi et opfølgende oplæg på ca. 30 minutter, hvor opgaven gennemgås og diskuteres. I perioden mellem de to oplæg kan man indsende spørgsmål om emnet. Hvis der bliver tid, gennemgår vi også disse spørgsmål i opfølgningen.

Læs mere om vores kurser.

Nyt plugin til QGIS gør det muligt at adressevaske og geokode danske adresser

17. april 2020

Står du i en situation, hvor du har en liste med danske adresser, som du gerne vil have vist på et kort? Vi har udviklet et plugin til QGIS, som netop oversætter en ustruktureret adressetekst til en officiel, struktureret adresse med ID og geografi - også selvom adressen indeholder stavefejl eller den officielle adressebetegnelse er ændret. Pluginet kan frit hentes fra QGIS’ officielle Plugin Repository.

Læs mere på bloggen.

Tilmeld nyhedsbrev Flere nyheder

Medarbejdere


Bo Overgaard

Bo Overgaard

Direktør
+45 9132 6940 bo@septima.dk
Asger Sigurd Skovbo Petersen

Asger Sigurd Skovbo Petersen

Geodata-specialist
+45 9132 6944 asger@septima.dk
Christian Fischer

Christian Fischer

Seniorrådgiver, IT-arkitekt
+45 9132 6942 christian@septima.dk
Hans Gregers Hedegaard Petersen

Hans Gregers Hedegaard Petersen

Seniorkonsulent
+45 9132 6945 gregers@septima.dk
Karsten Pihl

Karsten Pihl

Lead frontend-udvikler
+45 9132 6941 karsten@septima.dk
Klavs Pihlkjær Christensen

Klavs Pihlkjær Christensen

Seniorkonsulent
+45 9132 6946 klavs@septima.dk
Martin Bjærge Jensen

Martin Bjærge Jensen

Geodata-specialist
+45 9132 6943 martin@septima.dk
Mie Winstrup

Mie Winstrup

GIS-konsulent
+45 3168 3641 mie@septima.dk
Niels Kjellow

Niels Kjellow

Seniorudvikler
+45 9132 6947 niels@septima.dk
Björn Harrtell

Björn Harrtell

Seniorudvikler
+45 3168 3642 bjorn@septima.dk
Niels Kjøller Hansen

Niels Kjøller Hansen

GIS- og Dataspecialist
+45 3168 3643 kjoller@septima.dk
Sofie Gjedde-Simonsen

Sofie Gjedde-Simonsen

Senior UI/UX Designer
+45 3168 3645 sofie@septima.dk
Amanda Steenstrup

Amanda Steenstrup

Konsulent
+45 3168 3644 amanda@septima.dk
Nicolai Mogensen

Nicolai Mogensen

Udvikler
+45 3168 3647 nicolai@septima.dk
Selcuk Yildiz

Selcuk Yildiz

Regnskabsassistent
selcuk@septima.dk
John Wika Haakseth

John Wika Haakseth

GIS/IT-udvikler
+45 3168 3646 john@septima.dk
Morten Lind

Morten Lind

Konsulent
+45 3168 3640 morten@septima.dk
Ida Hoffart

Ida Hoffart

Digital Designer
+45 3168 3046 ida@septima.dk
closefullscreen