Vi analyserer, beriger og visualiserer data

Og drikker kaffe, eksperimenterer, holder fredagsbar, taler til konferencer, og cykler til arbejde

Læs mere

Septima tilbyder rådgivning, systemudvikling, services og produkter, der sikrer den optimale udnyttelse af geodata.

Firmaet er sat i verden samtidig med, at de offentlige grunddata blev sluppet fri – og vores vision er at hjælpe virksomheder, offentlige myndigheder og private organisationer med at få størst muligt udbytte af de frie data.

Septima Widget

Nem og fleksibel integration af kort og geodata i CMS

Læs mere

QGIS

Vi støtter, udvikler og underviser

Læs mere

Septima Search

Så du kan se skoven for bare træer

Læs mere

Septima OneDoor

Hoveddøren til dine data

Læs mere

Septima Skyggekort

Er der sol i haven?

Læs mere

Septima På Tur

Planlæg udflugten med skoleklassen, SFO’en eller klubben nemt og sikkert

Læs mere

Nyheder


Eske Rahn ny medarbejder i Septima

16. november 2020

I denne uge starter Eske Rahn som seniorudvikler hos Septima. Eske har mange års erfaring indenfor alverdens programmeringssprog, databaser og offentlige grunddata. De sidste mange år har Eske været selvstændig konsulent. Hos Septima vil Eske indgå i vores erfarne hold af it-udviklere.

FlatGeobuf - det nye dataformat

3. november 2020

Vores kollega, Björn Harrtell, har udviklet et nyt filformat som hedder ”FlatGeobuf”. Det nye filformat har shapefilens gode egenskaber, men overvinder og eliminerer begrænsningerne, samtidig med, at det tilbyder flere nye features, som der er behov for i dag.

FlatGeobuf understøttes nu af en række open-source platforme, herunder GDAL, GeoServer, Fiona, Geo Data Viewer og nu også QGIS. Formatet kan også bruges i OpenLayers og Leaflet.

GDAL’s adoption af FlatGeobuf er især vigtig fordi GDAL ligger i ”maven” af en vifte af geo-software, som derfor efterhånden, helt automatisk, også vil understøtte FlatGeobuf. Et eksempel er QGIS, hvor seneste version 3.16 ”Hannover”, læser og skriver FlatGeobuf. Det samme gør GeoDanmark-systemet i øvrigt.

Læs mere om FlatGeobuf.

To nye profiler på holdet

2. november 2020

I oktober startede Alexander Ramos, der er nyuddannet datalog fra ITU, som udvikler. Han har allerede sat sine aftryk på en række af vores vigtige projekter og produkter, fx GeoDK og DataBox. Alexander er desuden stærk på AI.

I Septima sætter vi godt design, brugervenlighed og tilgængelighed højt. Derfor er vi glade for, at vi i dag kunne byde velkommen til endnu en dygtig digital designer; Jonas Lingren. Jonas kommer til at styrke frontend-holdet og særligt vores viden og fokus på webtilgængelighed.

Tilmeld nyhedsbrev Flere nyheder

Medarbejdere


Bo Overgaard

Bo Overgaard

Direktør
+45 9132 6940 bo@septima.dk
Asger Sigurd Skovbo Petersen

Asger Sigurd Skovbo Petersen

Geodata-specialist
+45 9132 6944 asger@septima.dk
Christian Fischer

Christian Fischer

Seniorrådgiver, IT-arkitekt
+45 9132 6942 christian@septima.dk
Hans Gregers Hedegaard Petersen

Hans Gregers Hedegaard Petersen

Seniorkonsulent
+45 9132 6945 gregers@septima.dk
Karsten Pihl

Karsten Pihl

Lead frontend-udvikler
+45 9132 6941 karsten@septima.dk
Klavs Pihlkjær Christensen

Klavs Pihlkjær Christensen

Seniorkonsulent
+45 9132 6946 klavs@septima.dk
Martin Bjærge Jensen

Martin Bjærge Jensen

Geodata-specialist
+45 9132 6943 martin@septima.dk
Mie Winstrup

Mie Winstrup

GIS-konsulent
+45 3168 3641 mie@septima.dk
Niels Kjellow

Niels Kjellow

Seniorudvikler
+45 9132 6947 niels@septima.dk
Björn Harrtell

Björn Harrtell

Seniorudvikler
+45 3168 3642 bjorn@septima.dk
Niels Kjøller Hansen

Niels Kjøller Hansen

GIS- og Dataspecialist
+45 3168 3643 kjoller@septima.dk
Sofie Gjedde-Simonsen

Sofie Gjedde-Simonsen

Senior UI/UX Designer
+45 3168 3645 sofie@septima.dk
Amanda Steenstrup

Amanda Steenstrup

Konsulent
+45 3168 3644 amanda@septima.dk
Anna Keergaard Christiansen

Anna Keergaard Christiansen

Regnskabsmedarbejder
anna@septima.dk
Nicolai Mogensen

Nicolai Mogensen

Udvikler
+45 3168 3647 nicolai@septima.dk
John Wika Haakseth

John Wika Haakseth

GIS/IT-udvikler
+45 3168 3646 john@septima.dk
Ida Hoffart

Ida Hoffart

UI/UX Designer
+45 3168 3046 ida@septima.dk
Jonas Lingren

Jonas Lingren

UI/UX Designer
jonas@septima.dk
Eske Rahn

Eske Rahn

Udvikler
eske@septima.dk
Alexander Ramos

Alexander Ramos

Udvikler
+45 3146 7800 alexander@septima.dk
Morten Lind

Morten Lind

Konsulent
+45 3168 3640 morten@septima.dk
Peter Brodersen

Peter Brodersen

Udvikler
peter@septima.dk
Jonas Plahn Emborg

Jonas Plahn Emborg

Køkkenchef
closefullscreen