Vi analyserer, beriger og visualiserer data

Og drikker kaffe, eksperimenterer, holder fredagsbar, taler til konferencer, og cykler til arbejde

Læs mere

Septima tilbyder rådgivning, systemudvikling, services og produkter, der sikrer den optimale udnyttelse af geodata.

Firmaet er sat i verden samtidig med, at de offentlige grunddata blev sluppet fri – og vores vision er at hjælpe virksomheder, offentlige myndigheder og private organisationer med at få størst muligt udbytte af de frie data.

Septima Widget

Nem og fleksibel integration af kort og geodata i CMS

Læs mere

QGIS

Vi støtter, udvikler og underviser

Læs mere

Septima Search

Så du kan se skoven for bare træer

Læs mere

Septima OneDoor

Hoveddøren til dine data

Læs mere

Septima Skyggekort

Er der sol i haven?

Læs mere

Septima På Tur

Planlæg udflugten med skoleklassen, SFO’en eller klubben nemt og sikkert

Læs mere

Nyheder


KAMP - et klimatilpasning- og arealanvendelsesværktøj til miljø- og planmedarbejdere

16. december 2020

Septima har sammen med Globeteam stået bag udviklingen af KAMP-værktøjet for Danmarks Miljøportal og Miljøstyrelsen. KAMP fungerer som et screeningsværktøj, der baseret på data eksempelvis kan forudsige, hvordan ekstremregn og stigende vandstande påvirker landskabet, hvor vandet vil samle sig, og hvilke områder der potentielt ligger i farezonen for oversvømmelser.

Med værktøjet kan klimamedarbejdere, kommunale planlæggere og andre interesserede hurtigt lave en screening af et selvvalgt område, f.eks.. en lokalplan, og med det samme få et overblik over, hvor mange bygninger og veje der er påvirket.

Ved lanceringen kan man screene for klimapåvirkninger forårsaget af nedbør, havvandsstigninger og fra vandløb. I starten af det nye år følger påvirkninger fra grundvand.

KAMP er frit tilgængelige for alle og findes på Klimatilpasning.dk.

Boligsiden vælger kort fra Septima

10. december 2020

I denne uge har Boligsiden.dk lanceret nye kort fra Septima. Vi er stolte over at levere kort, skråfotos mv. til en af de mest benyttede kortportaler i Danmark. De nye kort services som vi kalder “Septima Map Services” indeholder også en omfattende samling af interessepunkter – også kaldet POI’er (Points of Interrest), samt gadefotos og ruteberegning.

Vores services er dimensioneret til at kunne levere store volumener af data med høj hastighed. De nye kort bygger på såkaldte “vector tiles”, hvilket øger mulighederne for at designe individuelle kort og kort der er velegnet til alle platforme lige fra mobil til pc.

Læs mere om de forskellige kortservices vi tilbyder på Septima Map Services.

Eske Rahn ny medarbejder i Septima

16. november 2020

I denne uge starter Eske Rahn som seniorudvikler hos Septima. Eske har mange års erfaring indenfor alverdens programmeringssprog, databaser og offentlige grunddata. De sidste mange år har Eske været selvstændig konsulent. Hos Septima vil Eske indgå i vores erfarne hold af it-udviklere.

Tilmeld nyhedsbrev Flere nyheder

Medarbejdere


Bo Overgaard

Bo Overgaard

Direktør
+45 9132 6940 bo@septima.dk
Asger Sigurd Skovbo Petersen

Asger Sigurd Skovbo Petersen

Geodata-specialist
+45 9132 6944 asger@septima.dk
Christian Fischer

Christian Fischer

Seniorrådgiver, IT-arkitekt
+45 9132 6942 christian@septima.dk
Hans Gregers Hedegaard Petersen

Hans Gregers Hedegaard Petersen

Seniorkonsulent
+45 9132 6945 gregers@septima.dk
Karsten Pihl

Karsten Pihl

Lead frontend-udvikler
+45 9132 6941 karsten@septima.dk
Klavs Pihlkjær Christensen

Klavs Pihlkjær Christensen

Seniorkonsulent
+45 9132 6946 klavs@septima.dk
Martin Bjærge Jensen

Martin Bjærge Jensen

Geodata-specialist
+45 9132 6943 martin@septima.dk
Mie Winstrup

Mie Winstrup

GIS-konsulent
+45 3168 3641 mie@septima.dk
Niels Kjellow

Niels Kjellow

Seniorudvikler
+45 9132 6947 niels@septima.dk
Björn Harrtell

Björn Harrtell

Seniorudvikler
+45 3168 3642 bjorn@septima.dk
Niels Kjøller Hansen

Niels Kjøller Hansen

GIS- og Dataspecialist
+45 3168 3643 kjoller@septima.dk
Sofie Gjedde-Simonsen

Sofie Gjedde-Simonsen

Senior UI/UX Designer
+45 3168 3645 sofie@septima.dk
Amanda Steenstrup

Amanda Steenstrup

Konsulent
+45 3168 3644 amanda@septima.dk
Anna Keergaard Christiansen

Anna Keergaard Christiansen

Regnskabsmedarbejder
anna@septima.dk
Nicolai Mogensen

Nicolai Mogensen

Udvikler
+45 3168 3647 nicolai@septima.dk
John Wika Haakseth

John Wika Haakseth

GIS/IT-udvikler
+45 3168 3646 john@septima.dk
Ida Hoffart

Ida Hoffart

UI/UX Designer
+45 3168 3046 ida@septima.dk
Jonas Lingren

Jonas Lingren

UI/UX Designer
+45 9116 6500 jonas@septima.dk
Eske Rahn

Eske Rahn

Udvikler
+45 9387 9630 eske@septima.dk
Alexander Ramos

Alexander Ramos

Udvikler
+45 3146 7800 alexander@septima.dk
Morten Lind

Morten Lind

Konsulent
+45 3168 3640 morten@septima.dk
Peter Brodersen

Peter Brodersen

Udvikler
peter@septima.dk
Jonas Plahn Emborg

Jonas Plahn Emborg

Køkkenchef
closefullscreen