Vi analyserer, beriger og visualiserer data

Og drikker kaffe, eksperimenterer, holder fredagsbar, taler til konferencer, og cykler til arbejde

Læs mere

Septima tilbyder rådgivning, systemudvikling, services og produkter, der sikrer den optimale udnyttelse af geodata.

Firmaet er sat i verden samtidig med, at de offentlige grunddata blev sluppet fri – og vores vision er at hjælpe virksomheder, offentlige myndigheder og private organisationer med at få størst muligt udbytte af de frie data.

Septima Widget

Nem og fleksibel integration af kort og geodata i CMS

Læs mere

QGIS

Vi støtter, udvikler og underviser

Læs mere

Septima Search

Så du kan se skoven for bare træer

Læs mere

Nyheder


Fokus på værdien af frie data

20. marts 2018

DR bragte den 13. marts historien om hvordan frie geodata er med til at skabe værdi og vækst. Energi-, forsyning- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt fortalte i indslaget at anvendelsen af geodata var vokset markant på baggrund af en opgørelse fra SDFE.

Septima var case i både TV-Avisen og Radioavisen. Læse også om undersøgelsen om den markante stigning i efterspørgslen på geodata på Energi-, Forsynings- og Klimaministeriet hjemmeside.

Skyggevisualisering fra Danmarks Højdemodel

13. marts 2018

Vi har i Septima arbejdet videre med skyggevisualiseringer på baggrund af højdemodeller, og vi kan nu levere forskellige visualiseringer, der viser skyggeforholdene over tid for ethvert sted i Danmark.

Visualiseringerne er oplagte at bruge i forbindelse med for eksempel ejendomshandler og -vurderinger og giver et unikt indblik af ellers meget lokale og tidsbestemte forhold.

Visualiseringen kan for eksempel være henover en sommerdag og vise en boligejer, hvor en terasse bedst kan etableres. Den kan også vise en arkitekter solforhold for et bestemt tidspunkt på dagen henover året - tilmed kan arkitekten tilføje egne bygninger og se deres skyggepåvirkning.

Morten Lind - ny mand på holdet

5. marts 2018

Vi styrker endnu engang vores hold af grunddataeksperter. Mange kender Morten som ekspert i adresser og ejendomsdata. Senest har Morten arbejdet i SKATs Ejendomsdatakontor, der bl.a. har ansvaret for det nye BBR 2.0, som indgår i Grunddataprogrammet.

Før det har Morten gennem en årrække arbejdet med adresser og adressedata i forskellige styrelser - senest hos SDFE. Hos Septima vil Morten være med til at styrke vores produktudvikling og rådgivning relateret til grunddataområdet.

Morten starter den 1. juni.

Tilmeld nyhedsbrev Flere nyheder

Medarbejdere


Bo Overgaard

Bo Overgaard

Direktør
+45 9132 6940 bo@septima.dk
Asger Sigurd Skovbo Petersen

Asger Sigurd Skovbo Petersen

Geodata-specialist
+45 9132 6944 asger@septima.dk
Christian Fischer

Christian Fischer

Seniorrådgiver, IT-arkitekt
+45 9132 6942 christian@septima.dk
Hans Gregers Hedegaard Petersen

Hans Gregers Hedegaard Petersen

Seniorkonsulent
+45 9132 6945 gregers@septima.dk
Karsten Pihl

Karsten Pihl

Lead frontend-udvikler
+45 9132 6941 karsten@septima.dk
Klavs Pihlkjær Christensen

Klavs Pihlkjær Christensen

Seniorkonsulent
+45 9132 6946 klavs@septima.dk
Martin Bjærge Jensen

Martin Bjærge Jensen

Geodata-specialist
+45 9132 6943 martin@septima.dk
Mie Winstrup

Mie Winstrup

GIS-konsulent
+45 3168 3641 mie@septima.dk
Niels Kjellow

Niels Kjellow

Seniorudvikler
+45 9132 6947 niels@septima.dk
Björn Harrtell

Björn Harrtell

Seniorudvikler
+45 3168 3642 bjorn@septima.dk
Niels Kjøller Hansen

Niels Kjøller Hansen

GIS- og Dataspecialist
+45 3168 3643 kjoller@septima.dk
Sofie Gjedde-Simonsen

Sofie Gjedde-Simonsen

Senior UI/UX Designer
+45 3168 3645 sofie@septima.dk
Amanda Steenstrup

Amanda Steenstrup

Konsulent
+45 3168 3644 amanda@septima.dk
Nicolai Mogensen

Nicolai Mogensen

Udvikler
nicolai@septima.dk
Selcuk Yildiz

Selcuk Yildiz

Regnskabsassistent
selcuk@septima.dk
John Wika Haakseth

John Wika Haakseth

GIS/IT-udvikler
+45 3168 3646 john@septima.dk
closefullscreen