Vi analyserer, beriger og visualiserer data

Og drikker kaffe, eksperimenterer, holder fredagsbar, taler til konferencer, og cykler til arbejde

Læs mere

Septima tilbyder rådgivning, systemudvikling, services og produkter, der sikrer den optimale udnyttelse af geodata.

Firmaet er sat i verden samtidig med, at de offentlige grunddata blev sluppet fri – og vores vision er at hjælpe virksomheder, offentlige myndigheder og private organisationer med at få størst muligt udbytte af de frie data.

Septima Widget

Nem og fleksibel integration af kort og geodata i CMS

Læs mere

QGIS

Vi støtter, udvikler og underviser

Læs mere

Septima Search

Så du kan se skoven for bare træer

Læs mere

Septima OneDoor

Hoveddøren til dine data

Læs mere

Septima Skyggekort

Er der sol i haven?

Læs mere

Septima På Tur

Planlæg udflugten med skoleklassen, SFO’en eller klubben nemt og sikkert

Læs mere

Nyheder


Vores QGIS introduktionskursus er blevet certificeret af QGIS

21. september 2020

Vores QGIS introduktionskursus er blevet godkendt af QGIS.org. Septima er således blevet optaget på QGIS’ liste over certificerede organisationer. Det betyder, at deltagerne på vores introduktionskursus nu kan få et officielt QGIS-diplom. Det betyder samtidig, at 20 euro af kursusprisen for hver kursusdeltager ubeskåret går til QGIS.org, og dermed til fejlrettelser og fortsat udvikling af QGIS. Det synes vi giver rigtig god mening.

I starten af september uddelte vi de første officielle QGIS kursusdiplomer i Danmark. Vi ser frem til at uddele mange flere diplomer.

Læs mere om vores kurser.

Kursuskalenderen for efteråret er klar!

10. august 2020

Skal du igang med at bruge QGIS, så er vores introduktionskursus et godt sted at starte. Dette kursus afholdes både som et online kursus og som et fysisk kursus i København.

Er du allerede i gang med QGIS, men ønsker mere erfaring med programmet, så skal du deltage på vores videregående QGIS-kursus, der bygger oven på vores introduktionskursus. Er du interesseret i mere viden om analysedelen i QGIS, så er det vores avancerede QGIS-kursus, som du skal deltage i.

Vi har også korte, koncentrerede online QGIS-kurser i specifikke emner (bl.a. digitalisering, layouts, labels, formidling og udtryk). Vi afholdt en række af disse kurser i foråret, hvor deltagernes kursusevaluering var meget positiv både mht. indhold og format. Det var herudover let at afsætte tid til deltagelse i et kort kursus uden transporttid, og godt at deltagerne i ro og mag kunne løse opgaverne selvstændigt inden opfølgningssessionen.

Geografiske data er oplagte at gemme i databaser, og håndtere og analysere ved hjælp af sql. Er du interesseret i at lære mere om dette, så holder vi kursus om hhv. PostgreSQL/PostGIS og MSSQL.

Læs mere om kurserne.

Septima søger nye talenter

10. august 2020

Vi har travlt i Septima. Derfor søger vi nu en skarp digital designer og en dygtig it-udvikler. Er det noget for dig eller kender du en der vil passe godt ind hos os, så læs mere på Septima Jobopslag.

Tilmeld nyhedsbrev Flere nyheder

Medarbejdere


Bo Overgaard

Bo Overgaard

Direktør
+45 9132 6940 bo@septima.dk
Asger Sigurd Skovbo Petersen

Asger Sigurd Skovbo Petersen

Geodata-specialist
+45 9132 6944 asger@septima.dk
Christian Fischer

Christian Fischer

Seniorrådgiver, IT-arkitekt
+45 9132 6942 christian@septima.dk
Hans Gregers Hedegaard Petersen

Hans Gregers Hedegaard Petersen

Seniorkonsulent
+45 9132 6945 gregers@septima.dk
Karsten Pihl

Karsten Pihl

Lead frontend-udvikler
+45 9132 6941 karsten@septima.dk
Klavs Pihlkjær Christensen

Klavs Pihlkjær Christensen

Seniorkonsulent
+45 9132 6946 klavs@septima.dk
Martin Bjærge Jensen

Martin Bjærge Jensen

Geodata-specialist
+45 9132 6943 martin@septima.dk
Mie Winstrup

Mie Winstrup

GIS-konsulent
+45 3168 3641 mie@septima.dk
Niels Kjellow

Niels Kjellow

Seniorudvikler
+45 9132 6947 niels@septima.dk
Björn Harrtell

Björn Harrtell

Seniorudvikler
+45 3168 3642 bjorn@septima.dk
Niels Kjøller Hansen

Niels Kjøller Hansen

GIS- og Dataspecialist
+45 3168 3643 kjoller@septima.dk
Sofie Gjedde-Simonsen

Sofie Gjedde-Simonsen

Senior UI/UX Designer
+45 3168 3645 sofie@septima.dk
Amanda Steenstrup

Amanda Steenstrup

Konsulent
+45 3168 3644 amanda@septima.dk
Anna Keergaard Christiansen

Anna Keergaard Christiansen

Regnskabsmedarbejder
anna@septima.dk
Nicolai Mogensen

Nicolai Mogensen

Udvikler
+45 3168 3647 nicolai@septima.dk
Alexander Ramos

Alexander Ramos

Udvikler
+45 3146 7800 alexander@septima.dk
John Wika Haakseth

John Wika Haakseth

GIS/IT-udvikler
+45 3168 3646 john@septima.dk
Morten Lind

Morten Lind

Konsulent
+45 3168 3640 morten@septima.dk
Ida Hoffart

Ida Hoffart

UI/UX Designer
+45 3168 3046 ida@septima.dk
Peter Brodersen

Peter Brodersen

Udvikler
peter@septima.dk
Jonas Plahn Emborg

Jonas Plahn Emborg

Køkkenchef
closefullscreen