Vi analyserer, beriger og visualiserer data

Og drikker kaffe, eksperimenterer, holder fredagsbar, taler til konferencer, og cykler til arbejde

Læs mere

Septima tilbyder rådgivning, systemudvikling, services og produkter, der sikrer den optimale udnyttelse af geodata.

Firmaet er sat i verden samtidig med, at de offentlige grunddata blev sluppet fri – og vores vision er at hjælpe virksomheder, offentlige myndigheder og private organisationer med at få størst muligt udbytte af de frie data.

Septima Widget

Nem og fleksibel integration af kort og geodata i CMS

Læs mere

QGIS

Vi støtter, udvikler og underviser

Læs mere

Septima Search

Så du kan se skoven for bare træer

Læs mere

Septima OneDoor

Hoveddøren til dine data

Læs mere

Septima Skyggekort

Er der sol i haven?

Læs mere

Septima På Tur

Planlæg udflugten med skoleklassen, SFO’en eller klubben nemt og sikkert

Læs mere

Nyheder


Nyt pust udefra: Kurt Menke, verdenskendt geodata- og QGIS-ekspert, starter i Septima

3. februar 2021

Kurt Menke er velkendt og respekteret i det globale geospatial og open source community. I Danmark er han især kendt som enthusiast og ekspert i QGIS, som han har skrevet seks bøger om, herunder lærebogen ‘Discover QGIS 3.X’, der giver en grundig introduktion til QGIS.

I januar flyttede Kurt, sammen med sin kone Sarah, fra New Mexico, USA, til Danmark - og nu er han startet i Septima, hvor vi er stolte over at kunne byde ham velkommen.

Kurt er en anerkendt underviser og formidler af GIS og spatiale analyser, bl.a. som tutor på en række amerikanske universiteter og fra sine mange præsentationer på internationale geo- og open source relaterede konferencer. Senest afholdt han i 2020 en stribe frie webinarer om anvendelse af QGIS til hydrologiske analyser.

I 2015 modtog han, som en del af GeoAcademy-holdet, udmærkelsen “Global Educator of the Year Team Award”.

Gennem mere end 20 år har Kurt brugt sin GIS og geospatiale ekspertise både lokalt, regionalt og globalt. Det er bl.a. sket via hans virksomhed “Bird’s Eye View”, hvor missionen har været, at spatiale teknologier skal bidrage til løsning af verdens økologiske, sociale og økonomiske udfordringer.

Kurt har været OsGeo Charter Member siden 2015. Det betyder, at Septima nu har hele tre personer i inderkredsen af dette globale not-for-profit netværk, der arbejder for at fremme nyttiggørelsen af open source spatiale teknologier.

Kurt kender i forvejen til Danmark, da han bl.a. har undervist universitets kurser og workshops i Danmark. Til den danske QGIS brugergruppes online event den 11. februar vil han deltage med et oplæg, så der kan du høre ham fortælle om, hvordan mesh-data kan bruges til visualisering af danske storme.

Derudover glæder vi os i Septima til at introducere Kurt Menke i den danske geodata-verden - og til at høste af hans store viden og erfaring inden for kartografi, web mapping, spatiale analyser, open source, QGIS og - ikke mindst - undervisning og læring. Kurts mail-adresse er naturligvis “kurt@septima.dk”.

Du kan læse mere om hvorfor Kurt er flyttet til Danmark og hans tanker om QGIS her.

Septima støtter Even Rouaults vigtige arbejde, der sikrer frie og open source GIS-programmer

21. januar 2021

Hvis du arbejder med geodata, så er dit arbejde garanteret afhængig af open source kode skrevet af Even Rouault. Hans kode bruges i systemer såsom ArcGIS, QGIS, PostGis, Google Earth, Mapserver, MapInfo og mange, mange flere.

Meget af Evens arbejde går ud på at forbedre GDAL og PROJ. To biblioteker, der bl.a. gør det muligt at arbejde med analyse og projektioner i en række af disse systemer. Udover dette udvikler Even på QGIS, MapServer, libtiff, libgeotiff og openjpeg - og meget andet.

Nu beder Even om støtte til at fortsætte det enorme arbejde med at vedligeholde og udvikle denne kode.

I Septima har vi valgt at støtte hans fortsatte arbejde med et årligt sponsorat, så Evens kan arbejde videre med at vedligeholde og udvikle dit og mit system, hvilket bidrager til, at vi også i fremtiden har gode FOSS4G-systemer.

KAMP - et klimatilpasning- og arealanvendelsesværktøj til miljø- og planmedarbejdere

16. december 2020

Septima har sammen med Globeteam stået bag udviklingen af KAMP-værktøjet for Danmarks Miljøportal og Miljøstyrelsen. KAMP fungerer som et screeningsværktøj, der baseret på data eksempelvis kan forudsige, hvordan ekstremregn og stigende vandstande påvirker landskabet, hvor vandet vil samle sig, og hvilke områder der potentielt ligger i farezonen for oversvømmelser.

Med værktøjet kan klimamedarbejdere, kommunale planlæggere og andre interesserede hurtigt lave en screening af et selvvalgt område, f.eks.. en lokalplan, og med det samme få et overblik over, hvor mange bygninger og veje der er påvirket.

Ved lanceringen kan man screene for klimapåvirkninger forårsaget af nedbør, havvandsstigninger og fra vandløb. I starten af det nye år følger påvirkninger fra grundvand.

KAMP er frit tilgængelige for alle og findes på Klimatilpasning.dk.

Tilmeld nyhedsbrev Flere nyheder

Medarbejdere


Bo Overgaard

Bo Overgaard

Direktør
+45 9132 6940 bo@septima.dk
Asger Sigurd Skovbo Petersen

Asger Sigurd Skovbo Petersen

Geodata-specialist
+45 9132 6944 asger@septima.dk
Christian Fischer

Christian Fischer

Seniorrådgiver, IT-arkitekt
+45 9132 6942 christian@septima.dk
Hans Gregers Hedegaard Petersen

Hans Gregers Hedegaard Petersen

Seniorkonsulent
+45 9132 6945 gregers@septima.dk
Karsten Pihl

Karsten Pihl

Lead frontend-udvikler
+45 9132 6941 karsten@septima.dk
Klavs Pihlkjær Christensen

Klavs Pihlkjær Christensen

Seniorkonsulent
+45 9132 6946 klavs@septima.dk
Martin Bjærge Jensen

Martin Bjærge Jensen

Geodata-specialist
+45 9132 6943 martin@septima.dk
Mie Winstrup

Mie Winstrup

GIS-konsulent
+45 3168 3641 mie@septima.dk
Niels Kjellow

Niels Kjellow

Seniorudvikler
+45 9132 6947 niels@septima.dk
Björn Harrtell

Björn Harrtell

Seniorudvikler
+45 3168 3642 bjorn@septima.dk
Niels Kjøller Hansen

Niels Kjøller Hansen

GIS- og Dataspecialist
+45 3168 3643 kjoller@septima.dk
Sofie Gjedde-Simonsen

Sofie Gjedde-Simonsen

Senior UI/UX Designer
+45 3168 3645 sofie@septima.dk
Amanda Steenstrup

Amanda Steenstrup

Konsulent
+45 3168 3644 amanda@septima.dk
Anna Keergaard Christiansen

Anna Keergaard Christiansen

Regnskabsmedarbejder
anna@septima.dk
Nicolai Mogensen

Nicolai Mogensen

Udvikler
+45 3168 3647 nicolai@septima.dk
John Wika Haakseth

John Wika Haakseth

GIS/IT-udvikler
+45 3168 3646 john@septima.dk
Ida Hoffart

Ida Hoffart

UI/UX Designer
+45 3168 3046 ida@septima.dk
Jonas Lingren

Jonas Lingren

UI/UX Designer
+45 9116 6500 jonas@septima.dk
Eske Rahn

Eske Rahn

Udvikler
+45 9387 9630 eske@septima.dk
Alexander Ramos

Alexander Ramos

Udvikler
+45 3146 7800 alexander@septima.dk
Kurt Menke

Kurt Menke

GIS-konsulent
+45 5114 6444 kurt@septima.dk
Morten Lind

Morten Lind

Konsulent
+45 3168 3640 morten@septima.dk
Peter Brodersen

Peter Brodersen

Udvikler
peter@septima.dk
Jonas Plahn Emborg

Jonas Plahn Emborg

Køkkenchef
closefullscreen