Vi analyserer, beriger og visualiserer data

Og drikker kaffe, eksperimenterer, holder fredagsbar, taler til konferencer, og cykler til arbejde

Læs mere

Septima tilbyder rådgivning, systemudvikling, services og produkter, der sikrer den optimale udnyttelse af geodata.

Firmaet er sat i verden samtidig med, at de offentlige grunddata blev sluppet fri – og vores vision er at hjælpe virksomheder, offentlige myndigheder og private organisationer med at få størst muligt udbytte af de frie data.

Septima Widget

Nem og fleksibel integration af kort og geodata i CMS

Læs mere

QGIS

Vi støtter, udvikler og underviser

Læs mere

Septima Search

Så du kan se skoven for bare træer

Læs mere

Nyheder


MapMaker event: Widget

13. december 2018

På opfordring vil vi etablere en Erfa-gruppe omkring anvendelse af Septima Widget

Det første møde bliver:

Onsdag d. 30. januar 2019 kl. 13-16 i Vejle

Program for dagen følger, men tanken er, at vi alle kan dele viden omkring, hvordan Septima Widget kan bruges. Vejle Kommune lægger lokaler til. Derfor har vi brug for tilbagemelding om hvem der deltager. Send derfor en mail til karsten@septima.dk hvis du kommer. Skriv også gerne hvis der er noget specielt du gerne vil se, eller hvis der er noget som du gerne vil vise. Så sørger vi for at tilpasse programmet derefter. Vi glæder os til en eftermiddag sammen med jer.

Malstrøm - kan beregne hvor vandet løber hen ved oversvømmelser

3. december 2018

Septima har i samarbejde med Københavns Universitet og Styrelsen for Dataforsyning og Effektivisering (SDFE) udviklet værktøjet Malstrøm. Værktøjet kan anvendes til at beregne, hvor vandet samles ved et skybrud og identificere, hvornår en lavning fyldes op, og vandet løber over til næste lavning. Septima tilbyder videreudvikling og undervisning i brugen af Malstrøm, der i sig selv er gratis og open source.

Se mere på GitHub

Læs artikel om Malstrøm i Ingeniøren

Septima Malebog

27. november 2018

Septima har udgivet en malebog. Malebogen indeholder 11 kort, som man kan farvelægge; ét af dem er dog specielt: Når man har lagt farver på dét, kan man tage et foto og få et landsdækkende, digitalt kort i netop disse farver.

Via billedgenkendelsesoftware, som Septima har udviklet, identificerer vi elementerne i kortet fx bygninger, veje, parker og vand. Vores software aflæser derefter farverne og bruger dem til at styre kartografien i kortet.

Løsningen anvender de landsdækkende GeoDanmark data, som vi optegner med den helt nye vectortiles-teknologi, direkte på den enkelte tablet, telefon eller computer. Ideen er blandt andet at vise, hvordan man altid kan tilpasse et kort til opgaven.

Septima Malebog

Malebogen indeholder også eksempler på flotte kort til inspiration - både nogle vi selv har produceret og nogle fra kartografiens mestre. Vil du have et eksemplar af malebogen, er du velkommen forbi på vores kontor.

Hent et kort du kan farvelææge

Online version, hvor du kan designe dit eget kort: septima.dk/malebog

Tilmeld nyhedsbrev Flere nyheder

Medarbejdere


Bo Overgaard

Bo Overgaard

Direktør
+45 9132 6940 bo@septima.dk
Asger Sigurd Skovbo Petersen

Asger Sigurd Skovbo Petersen

Geodata-specialist
+45 9132 6944 asger@septima.dk
Christian Fischer

Christian Fischer

Seniorrådgiver, IT-arkitekt
+45 9132 6942 christian@septima.dk
Hans Gregers Hedegaard Petersen

Hans Gregers Hedegaard Petersen

Seniorkonsulent
+45 9132 6945 gregers@septima.dk
Karsten Pihl

Karsten Pihl

Lead frontend-udvikler
+45 9132 6941 karsten@septima.dk
Klavs Pihlkjær Christensen

Klavs Pihlkjær Christensen

Seniorkonsulent
+45 9132 6946 klavs@septima.dk
Martin Bjærge Jensen

Martin Bjærge Jensen

Geodata-specialist
+45 9132 6943 martin@septima.dk
Mie Winstrup

Mie Winstrup

GIS-konsulent
+45 3168 3641 mie@septima.dk
Niels Kjellow

Niels Kjellow

Seniorudvikler
+45 9132 6947 niels@septima.dk
Björn Harrtell

Björn Harrtell

Seniorudvikler
+45 3168 3642 bjorn@septima.dk
Niels Kjøller Hansen

Niels Kjøller Hansen

GIS- og Dataspecialist
+45 3168 3643 kjoller@septima.dk
Sofie Gjedde-Simonsen

Sofie Gjedde-Simonsen

Senior UI/UX Designer
+45 3168 3645 sofie@septima.dk
Amanda Steenstrup

Amanda Steenstrup

Konsulent
+45 3168 3644 amanda@septima.dk
Nicolai Mogensen

Nicolai Mogensen

Udvikler
nicolai@septima.dk
Selcuk Yildiz

Selcuk Yildiz

Regnskabsassistent
selcuk@septima.dk
John Wika Haakseth

John Wika Haakseth

GIS/IT-udvikler
+45 3168 3646 john@septima.dk
Morten Lind

Morten Lind

Konsulent
+45 3168 3640 morten@septima.dk
Ida Hoffart

Ida Hoffart

Digital Designer
+45 3168 3046 ida@septima.dk
closefullscreen