Vi analyserer, beriger og visualiserer data

Og drikker kaffe, eksperimenterer, holder fredagsbar, taler til konferencer, og cykler til arbejde

Læs mere

Septima tilbyder rådgivning, systemudvikling, services og produkter, der sikrer den optimale udnyttelse af geodata.

Firmaet er sat i verden samtidig med, at de offentlige grunddata blev sluppet fri – og vores vision er at hjælpe virksomheder, offentlige myndigheder og private organisationer med at få størst muligt udbytte af de frie data.

Septima Widget

Nem og fleksibel integration af kort og geodata i CMS

Læs mere

QGIS

Vi støtter, udvikler og underviser

Læs mere

Septima Search

Så du kan se skoven for bare træer

Læs mere

Septima OneDoor

Hoveddøren til dine data

Læs mere

Septima Skyggekort

Er der sol i haven?

Læs mere

Septima På Tur

Planlæg udflugten med skoleklassen, SFO’en eller klubben nemt og sikkert

Læs mere

Nyheder


Septima på SKI

22. maj 2019

Mange af vores kunder har efterspurgt ydelser leveret under SKI. Vi er derfor meget glade og stolte af at kunne oplyse, at Konsordiet Septima P/S og Magenta ApS er blevet tildelt en 02.18 rammeaftale.

SKIs rammeaftale 02.18 omfatter indkøb af komplette it-løsninger og projekter. Aftalen omfatter både software, timebaserede ydelser til udvikling og vedligehold mv. Projekterne kan gennemføres efter både en agil udviklingsmodel og vandfaldsmetoden.

Alle offentlige kunder, herunder styrelser, forsyninger, kommuner og beredskaber, kan benytte den nye SKI rammeaftale og dermed undgå dyre EU-udbud. Aftalerne kan tildeles en af de i alt 60 leverandører på aftalen gennem direkte tildeling eller ved at afholde miniudbud.

Kontakt os for mere information og læs mere på SKIs hjemmeside.

Visualisering af skygger fra Bestseller-tårnet i Brande

21. marts 2019

Septima har lavet et interaktivt kort, hvor man kan få vist, hvordan skyggerne fra Bestsellers kommende tårn i Brande vil falde. Ved at sætte dato og en tid kan vi ved hjælpe af solvinklen og danmarks højdemodel beregne, hvordan skyggerne i området vil falde. Løsningen ligger på vores labs og kan prøves her.

Vi har ikke kunnet finde detaljerede tegninger af tårnets placering eller form, så vi har gættet på placeringen og formen ud fra den gamle lokalplan for området og udgangspunktet er at tårnete bliver 320 meter højt.

Septima skygger

MapMaker-event: Widget brugergruppemøde

19. februar 2019

Reportage fra Widget brugergruppemøde

Webtilgængelighed og inspiration til forskellige måder at bruge Septima Widget var på programmet til det første Widget brugermøde, der blev afholdt d. 30. januar i Vejle.

Dagen startede med en kort præsentation af de seneste nyheder i Septima Widget. Vi fik en god snak omkring webtilgængelighed, og hvordan vi alle kan sørge for at gøre kort og data tilgængelige. I løbet af arrangementet viste deltagerne eksempler på hvordan de bruger Widget. Der var masser af gode eksempler og god debat om de forskellige implementeringer. Blandt andet viste Helle fra Vejdirektoratet, hvordan de bruger Septima Widget i forbindelse med en VVM-undersøgelse. Vi sluttede arrangementet af med en snak om, hvordan vi kan dele viden omkring anvendelsen af Septima Widget på en nem måde. I næste Widget Nyhedsbrev (tilmeld nyhedsbrev her) vil vi skrive mere om dette.

Stor tak til Rasmus Klog og Vejle Kommune for at stille mødefaciliteter til rådighed.

Allerede d. 25. april afholder vi endnu et Widget brugergruppemøde. Det er primært for jer, der ikke havde mulighed for at deltage i det første møde. Mødet vil blive afholdt i København. Læs mere her.

Tilmeld nyhedsbrev Flere nyheder

Medarbejdere


Bo Overgaard

Bo Overgaard

Direktør
+45 9132 6940 bo@septima.dk
Asger Sigurd Skovbo Petersen

Asger Sigurd Skovbo Petersen

Geodata-specialist
+45 9132 6944 asger@septima.dk
Christian Fischer

Christian Fischer

Seniorrådgiver, IT-arkitekt
+45 9132 6942 christian@septima.dk
Hans Gregers Hedegaard Petersen

Hans Gregers Hedegaard Petersen

Seniorkonsulent
+45 9132 6945 gregers@septima.dk
Karsten Pihl

Karsten Pihl

Lead frontend-udvikler
+45 9132 6941 karsten@septima.dk
Klavs Pihlkjær Christensen

Klavs Pihlkjær Christensen

Seniorkonsulent
+45 9132 6946 klavs@septima.dk
Martin Bjærge Jensen

Martin Bjærge Jensen

Geodata-specialist
+45 9132 6943 martin@septima.dk
Mie Winstrup

Mie Winstrup

GIS-konsulent
+45 3168 3641 mie@septima.dk
Niels Kjellow

Niels Kjellow

Seniorudvikler
+45 9132 6947 niels@septima.dk
Björn Harrtell

Björn Harrtell

Seniorudvikler
+45 3168 3642 bjorn@septima.dk
Niels Kjøller Hansen

Niels Kjøller Hansen

GIS- og Dataspecialist
+45 3168 3643 kjoller@septima.dk
Sofie Gjedde-Simonsen

Sofie Gjedde-Simonsen

Senior UI/UX Designer
+45 3168 3645 sofie@septima.dk
Amanda Steenstrup

Amanda Steenstrup

Konsulent
+45 3168 3644 amanda@septima.dk
Nicolai Mogensen

Nicolai Mogensen

Udvikler
nicolai@septima.dk
Selcuk Yildiz

Selcuk Yildiz

Regnskabsassistent
selcuk@septima.dk
John Wika Haakseth

John Wika Haakseth

GIS/IT-udvikler
+45 3168 3646 john@septima.dk
Morten Lind

Morten Lind

Konsulent
+45 3168 3640 morten@septima.dk
Ida Hoffart

Ida Hoffart

Digital Designer
+45 3168 3046 ida@septima.dk
closefullscreen